יצירת קשר ב-וואטסאפ

ברכות לסדר פסח

לא מכירים את סדר הפסח? חוגגים פעם ראשונה לבד ורוצים להיות בטוחים? אספנו עבורכם מידע שיכין אתכם לערב החג.

חג הפסח הוא חג מאוד מיוחד בו אנו חוגגים יציאה מעבדות לחירות, הסיבה שאני מרגיש שהחג הזה מיוחד היא שבכל דור ודור עם ישראל יוצא מעבדות לחירות, לא מטפורית באמת, אם זה במאה הקודמת בוודאי, אך גם במאה ה-121, עולים מאתיופיה, מרוסיה, מצרפת ועוד.

יציאה מעבדות לחרות היא יציאה פיזית. של יציאה מעם של עבדים נדכים וחסרי אמצעים לעם חופשי לעם שהולך כדי להגיע לעצמאות, לארץ שלו. ובנוסף יציאת מצרים היא יציאה רוחנית יציאה משעבוד ומעול המשפיעים על נפשו של האדם ולא נותנים לה חרות.

בחג הפסח אנו מבקשים להיות בני חורין להיות עם שלא משועבד למישהו אחר אלא עם חופשי, בעל מחשבה עצמאית וייחודית.

את חג הפסח אנו נחגוג סביב שולחן חג, עם סימני סדר פסח, בין אם בקערת ליל סדר כפי שנהוג בעדות אשכנז או "מפוזרים" על שולחן עטופים במפה כפי שנהגו בעדות תימן, וכמובן לעדות ספרד מנהגים משלהם.

סימני סדר פסח כשמם כן הם, הם מסמנים אירועים שחוו עם ישראל במצרים, ומטרתם לחבר את הסעודה, את ליל הסדר ליציאת מצרים.

לפני שנפרט את ברכות לסדר פסח לפי סמנים, חשוב לדעת שבעדות שונות נהגו מנהגים שונים, חלקם מברכים יותר חלקם פחות, אבל הרעיון המרכזי בליל הסדר הוא להעביר את המסר ולספר את סיפור יציאת מצרים, לכן, כל אימת שאתם נצמדים לרעיון הזה יצאתם ידי חובה.

https://mysiddurname.co.il/%D7%A4%D7%A1%D7%97

נתחיל עם המצה שהיא אחת המצוות העיקריות בערב זה:

מצה בפסח על שום מה – "על שום שלא הספיק בצקם של אבותינו להחמיץ" על שם שיצאו בני ישראל ממצרים בחיפזון, ולא היה להם זמן לחכות שהבצק יתפח, על כן יצא להם מצות, אנו היום אוכלים מצות בפסח כשם שאבותינו אכלו מצות ביציאת מצרים.

פירוט ברכות לסדר פסח על פי סימנים:

 • קדש –קידוש, ההגדה שלנו מתחילה בקידוש לכבוד יום טוב, לכבוד החג.
 • ורחץ – לאחר הקידוש נוטלים ידים (מבלי לברך, אנחנו ניטול ידים שוב לפני הסעודה ואז נברך).
 • כרפס – רוב העדות שמות חסה, אפשר כמובן לשים חסה מכל הסוגים.
  ברכתו "ברוך אתה ה' אלינו מלך העולם בורא פרי אדמה".
  נהגו לאכול את הכרפס טבול במי מלח.
 • יחץ – נהוג להניח על השולחן 3 מצות אחד לישראל, לוי וכהן (ויש הנוהגים להצהיר על כך) ובמהלך חג הפסח חוצים את המצה השלישית (כהן) ויש נוהגים להחביא אותה – אפיקומן, ולתת לילדים לחפש את האפיקומן (בהמשך שהמבוגרים יסעדו את ארוחת החג).
 • מגיד – קריאת המגילה וסיפור יציאת מצרים, ויש הנוהגים להציג לפני הקטנים על מנת לסקרן ולתת להם לשאול שאלות. חשוב לומר כי חובה לספר את סיפור יציאת מצרים בליל הסדר (כל אחד לפי יכולות, ידיעותיו והבנתו).
 • רחצה – נטילת ידים כולל ברכה.
 • מוציא מצה – אכילת מצה, חייב על אדם בפסח לאכול מצה כזית (ויש הנוהגים אך יותר).
 • מרור – בד"כ שמים חסה או עלים מרים אחרים, מרור מלשון מר, סמל לעבודה המרה שבני ישראל חווה במצרים.
  ברכתו "ברוך אתה ה' אלינו מלך העולם בורא פרי אדמה". אין צורך לברך, כיוון שברכנו "בורא פרי האדמה" כבר בכרפס
  חרוסת – החרוסת מסמלת את הטיט שבני ישראל היו צריכים להכין במצרים בעבודה קשה, עבדות, הם היו מכינים את הטיט לבד, את החרוסת נוהגים להכין מתמרים, אגוזים, ועוד כל עדה על פי המסורת..
 • כורך – אכילת מצה ומרור ביחד.
  שולחן עורך – סעודת החג, למי שעוד רעב זה הזמן לאכול ארוחת חג. בד"כ הילדים בשלב הזה לא רעבים וחסרי סבלנות, טיפ קטן למי שנוהג להחביא את האפיקומן, זה הזמן לבקש מהילדים לחפש את האפיקומן.
 • צפון – אכילת האפיקומן, ואני מוסיף, מודיע על הפרס בעבור מציאת האפיקומן, נהוג לתת לכל הילדים פרס קטן שהרי כולם לקחו חלק במאמץ למצוא את האפיקומן.
 • ברך – ברכת המזון.
 • הלל – המשך קריאת ההגדה, אמירת הלל.
 • נרצה – נהוג לשיר את שירי החג, אחד מי יודע, חד גדיא, ואפשר גם להוסיף לפי הקהל, לשנה הבאה בירושלים הבנויה, ירושלים של זהב ועוד.

תבשילים: נהגו לשים 2 תבשילים על השולחן יש הנוהגים כזכר למקדש (זכר לקורבנות)

 • בשר – נוהגים לשים בשר בקר (לא עוף) כל עדה לפי המסורת שלה.
 • ביצה – רוב העדות נהגו לשים ביצים קשות, אך ניתן לשים בכל אופן שאתם חפצים וכל אחד וכל עדה על פי המסורת.

לאחר קריאת הסימנים נהגו לעשות סעודה. ובסיום הסעודה להמשיך את ההגדה של פסח. ולשיר שירי פסח.

המאמר הזה בא לספק הסברים ומידע כללי על סיבות ודרכים לחגוג את ליל הסדר, אך יחד עם זאת חייב כל משתתף שיהיה לפניו הגדה של פסח.

מנחה הערב יקרא את ההגדה וייתן למשתתפים לעזור לו. לקרוא חלקים מן ההגדה, במהלך קריאת ההגדה תתקלו בסימני סדר פסח כפי שפרטנו אותם קודם.
ושיהיה לכם חג שמח.

https://mysiddurname.co.il/passover-haggadah-hardcover-goldhttps://mysiddurname.co.il/faux-leather-haggadah-model-marks-white-silverhttps://mysiddurname.co.il/passover-plate-in-black-and-silver

השאירו תגובה למאמר
סינון
מיון
תצוגה